Logo

Aj svadobčania, ktorí nepijú alkohol, môžu nafúkať

Aj svadobčania, ktorí nepijú alkohol, môžu nafúkať

Ak sa poniektorí svadobčania rozhodli, že počas veselice budú popíjať len nealko, aby mohli v prípade potreby trebárs pomôcť porozvážať hostí, je to od nich určite veľmi milé, ale vedzte, že aj tak môžu nafúkať.

Predpokladáme, že ten, kto v najbližších hodinách plánuje šoférovať sa pohárika ani nedotknete. No aj v jeho prípade môže byť dychová skúška pozitívna. 

Ako je možné, že aj tí, ktorí striktne pred jazdou abstinujú môžu nafúkať aj niekoľko promile? Rovnako, ako keby pili? Na vine sú potraviny. Dokonca niekoľko druhov potravín, ktoré denne jeme. Dychová skúška môže byť hneď po ich konzumácii pozitívna. Vyskúšali sme to.

Nealkoholické pivo = 0,41 promile

Dvojdecový pohárik nealkoholického piva, ktoré z chuti vypil tento muž, znamenalo 0,41 promile. To je hladina do pol promile, čo je tolerované v niektorých európskych krajinách ako je napríklad Taliansko, Chorvátsko alebo Slovinsko. Na Slovensku je však tolerancia nulová.

Pralinky = 0,6 promile

Recepty istých druhov sladkostí, koláčikov a dezertov majú zadefinované použitie konkrétneho druhu alkoholu. Stačí také množstvo na pozitívnu dychovú skúšku? Áno, stačí. Tak sme otestovali rumové pralinky. Mladá slečna zjedla štyri čokoládové bonbóny. Vzápätí po ich konzumácii sme u ženy zaznamenali 0,6 promile.

Keksík = 0,7 promile

Tá istá dáma, keď zjedla keksík s čokoládovou polevou od slovenského výrobcu, následne nafúkala 0,7 promile.

Manadrínka = 0,4 promile

Displej drégera ukázal u mladého muža po zjedení polovice sladučkej väčšej mandarínky 0,4 promile. 

Opakovanie dychovej skúšky

Potraviny sme testovali s členmi slovenského automotoklubu. Podľa nich, uvedené namerané promile môžu nič netušiaceho vodiča poriadne vyľakať. „Ak ste si však naozaj vedomý, že ste nevypili ani kvapku alkoholu a na vine môžu byť potraviny, hladina alkoholu v dychu veľmi rýchlo klesá, ide o minúty,“ hovoria profesionálni motoristi. Ako ďalej dodali, ak nafúkate z alkoholu, po niekoľkých minútach bude hodnota na drégeri úplne rovnaká. Navyše, alkohol by sa preukázala aj v krvi. „No pokiaľ by ste nafúkali z čohokoľvek iného, treba policajtom skrátka povedať, že ste naozaj nepili a požiadať ich o opakovanie dychovej skúšky o pár minút. Tie hodnoty totiž rapídne klesajú čo je dôkaz, že ste fakt alkohol nepožili. Nehovoriac o tom, že ak by došlo ku krvným testom, tie by boli negatívne.“

Ústna voda = 4 promile

Faktom je, že aj my sme pri našom pokuse dychovú skúšku pri spomínaných potravinách vyskúšali a naozaj displej drégera ukázal behom niekoľkých minút nulu. Najdlhšie to trvalo pri ústnej vode, ktorú sme na záver testovali na mužovi. Vykloktal si ňou ústa, vypľul no a v tento moment dýchací prístroj na meranie hladiny alkoholu v krvi ukázal rovné 4 promile v dychu. Klesalo to výnimočne pomaly. Každých päť minúť mínus jedno promile, priemerne. Po kloktaní ústnou vodou sme boli na nule o dvadsať minút.

Andrea Krajčovičová , foto: dychovaskuska.sk