Logo

Biele kone, svadobný koč - nech sa páči, nastupovať

Biele kone, svadobný koč - nech sa páči, nastupovať

So svojim princom môžete cválať na bielom koni. Teda takmer. Biele lipicany, zapriahnuté do dvojzáprahu, alebo do štvorzáprahu, ktoré vás odvezú počas najväčšieho dňa vášho života, spravia zo svadby nezabudnuteľný zážitok. 

Národný žrebčín (NŽ) Topoľčianky, štátny podnik, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny a možno ho právom zaradiť medzi kultúrne dedičstvo národa, chová okrem iných plemien koní aj lipicany. Lipican, kôň kráľov, kráľ koní, hovorí sa. 

Podľa obce Lipica v Slovinsku, dvadsať kilometrov od Terstu, dostalo názov plemeno lipicanov, ktoré patrí medzi najstaršie v Európe. Žriebätá prichádzajú na svet tmavé, dospievaním im srsť zbledne. To je jedna zo základných čŕt lipicanov, ktoré však môžu byť aj hnedej či čiernej farby. Práve tieto kone zapriahame do svadobných kočov,“povedal nám riaditeľ NZ Michal Horný. 

Ako ďalej spresnil vedúci marketingu žrebčína Emil Kovalčík, ak si niekto objedná ich koč na svadbu, dostane ho k dispozícii aj s patričnou výzdobou a samozrejme s personálom. „Ženích s nevestou sa v ňom skrátka len odvezú, o všetko je postarané. Dokonca ponúkame možnosť dopraviť koč aj s koňmi aj do iného mesta, respektíve na iné miesto na Slovensku, teda mimo Topoľčianok.“

Na webovej stránke www.nztopolcianky.sk je okrem kontaktu uvedený aj cenník za svadobný koč na objednávku. V cene je zahrnutá 1 hodina jazdy kočom, za každú začatú hodinu sa účtuje príplatok 10 €. Dvojzáprah v Topoľčiankach stojí 100 , štvorzáprah v Topoľčiankach stojí 300 . Dvojzáprah mimo Topoľčianok vyjde na 400 , štvorzáprah mimo Topoľčianok na 700 . Objednávky prijímame počas celého roka. Čím skôr si svadobný kočiar objednáte, tým lepšie. Záujem každým rokom rastie.“ spresňuje Emil Kovalčík. Dodáva ešte, že svadobný koč mimo Topoľčianok, teda prepravné a stojné, sa účtuje podľa platného cenníka NŽ Topoľčianky, ktorý je uvedený na ich webovej stránke. 

Ak túžite po romantických svadobných fotografiách, tak Topoľčianky sú na to ako stvorené. Svadobné fotografovanie, ktoré vyjde na niekoľko desiatok eur za použitie priestoru v jazdiarni, v zámockom parku, alebo pri koňoch, poskytne nádhernú kulisu, z ktorej srší príroda, romantika a tak trochu aj história. Veď práve lipicany preslávila ich rola na habsburskom dvore. 

Svadbainfo (MK)

Foto: archív NZ Topoľčianky