Logo

Cirkevný sobáš

Cirkevný sobáš

Podstatnou charakteristikou cirkevného sobáša je, aspoň u kresťanských cirkví, že sviatosť manželstva je chápaná omnoho vážnejšie ako v prípade občianskeho sobáša. Kým je občiansky sobáš pri splnení zákonných podmienok možné absolvovať hoci i mnohokrát za život, praktizujúcí kresťan smie podľa zásady „Čo Boh spojil, človek nech nerozdeľuje„ vstúpiť do zväzku manželského iba raz, lebo cirkev chápe manželstvo ako doživotný sľubVýnimkou je úmrtiedruhého z manželov alebo niektoré špecifické okolnosti umožňujúce cirkevnú rozluku manželstva, ktoré sú vždy veľmi dôkladne skúmané.

Vyhlásenie o uzavretí manželstva urobia snúbenci pred osobou vykonávajúcou činnosť duchovného registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti ako príslušným orgánom.

Manželstvo pred orgánom cirkvi sa uzaviera v kostole alebo na inom vhodnom mieste určenom vnútornými predpismi cirkvi alebo náboženskej spoločnosti na náboženské obrady alebo náboženské úkony.

Ak je život jedného zo snúbencov priamo ohrozený, manželstvo možno uzavrieť na ktoromkoľvek vhodnom mieste.

Orgán cirkvi, pred ktorým bolo manželstvo uzavreté, je povinný do troch pracovných dní doručiť zápisnicu o uzavretímanželstva s uvedením skutočností matričnému úradu, v ktorého obvode bolo manželstvo uzavreté.

Príprava cirkevného sobáša

Termín cirkevného sobáša je potrebné si na farskom úrade dohodnúť aspoň dva alebo tri mesiace vopred (v závislosti od veľkosti cirkevnej komunity, niekedy to môže byť aj šesť alebo viac mesiacov vopred), aby bol dostatok času na prípravné stretnutia s kňazom, ktoré sú jednou z podmienok pre uzavretie cirkevného sobáša. Týchto stretnutí je obvykle 6 a konajú sa najčastejšie vo farnosti, kde sa bude konať obrad. Pokiaľ sú obaja snúbenci rovnakého vyznania, malo by všetko prebehnúť jednoducho.

Pokiaľ je jeden zo snúbencov neveriaci a jeho partner chce mať napriek tomu cirkevnú svadbu, musí prislušný kňaz požiadať o zvláštnu výsadu biskupa svojej diecézy. Výnimkou nie je ani situácia, kedy v súvislosti s plánovaným uzatvorením sobáša jeden zo snúbencov konvertuje k vyznaniu svojho partnera.

Štátny občan Slovenskej republiky pred uzavretím manželstva predloží matričnému úradu príslušnému podľa miesta uzavretia manželstva tieto doklady:

  1. rodný list,
  2. doklad o štátnom občianstve,
  3. potvrdenie o pobyte,
  4. úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o vdovca alebo vdovu, alebo právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak ide o rozvedeného alebo rozvedenú, alebo právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné,
  5. doklad o rodnom čísle.

Doklady uvedené v 2., 3. a 5. bode možno nahradiť predložením platného občianskeho preukazu.

Okrem dokladov už uvedených, muž a žena, ktorí chcú spolu uzavrieť manželstvo (ďalej len "snúbenci") pred uzavretím manželstva vyplnia predpísané tlačivo; v odôvodnených prípadoch to môže urobiť iba jeden z nich. Ak ide o uzavretie manželstva pred orgánom cirkvi, matričný úrad potvrdí vyplnené tlačivo, ktoré snúbenci doručia príslušnému orgánu cirkvi.

O uzavretí manželstva sa vyhotoví zápisnica. Zápisnica o uzavretí manželstva musí obsahovať

  • mená, priezviská a rodné čísla snúbencov a ich podpisy,
  • mená, priezviská a rodné čísla svedkov a ich podpisy,
  • dátum a miesto uzavretia manželstva,
  • meno, priezvisko a podpis sobášiaceho a matrikára, ak ide o uzavretie manželstva pred matričným úradom,
  • dohodu snúbencov o priezvisku,
  • meno, priezvisko a podpis tlmočníka, ak sa jeho prítomnosť pri uzavretí manželstva vyžaduje a ak bol ustanovený, aj odtlačok jeho úradnej pečiatky,
  • odtlačok úradnej pečiatky orgánu, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo.

Snúbenci pri uzavieraní manželstva súhlasne vyhlásia, že im nie sú známe okolnosti vylučujúce uzavretie manželstva a že poznajú svoj zdravotný stav.

Snúbenci pri uzavieraní manželstva pred orgánom cirkvi aj súhlasne vyhlásia, či

  • priezvisko jedného z nich bude ich spoločným priezviskom,
  • si ponechajú svoje doterajšie priezviská, alebo
  • priezvisko jedného z nich bude ich spoločným priezviskom a jeden z nich si zároveň ako druhé priezvisko v poradí ponechá svoje doterajšie priezvisko; snúbenec, ktorý už má dve priezviská, uvedie, ktoré z doterajších priezvisk bude uvedené ako druhé priezvisko v poradí po uzavretí manželstva.

Ak si snúbenci ponechajú svoje doterajšie priezviská, súhlasne vyhlásia, ktoré z ich priezvisk bude priezviskom spoločných detí.

Kto chce uzavrieť druhé a ďalšie manželstvo, je povinný preukázať, že jeho skoršie manželstvo zaniklo alebo že súd rozhodol o tom, že manželstvo je neplatné.

Civilná i cirkevná forma uzavrenia manželstva majú v našom právnom poriadku od 1. júla 1992 rovnoprávne postavenie, po právnej stránke majú rovnakú váhu a dôležitosť a zákon o rodine pre nich stanovuje rovnaké podmienky.

Ak snúbenci uzatvoria občiansky sobáš, nemá následný náboženský obrad už žiadne právne následky. Ak uzavrú cirkevný sobáš, nemôžu následne uzavrieť občiansky sobáš. Inými slovami, po občianskom sobáši môže nasledovať cirkevný sobáš, má však už iba povahu obradu, lebo manželstvo už vzniklo občianskym sobášom.

Zdroj: www.slovensko.sk