Svadobný odvoz Teslou
Marlen Gold Šperky
Alžbeta Boreková Svadobné oblečenie a obuv
Maranello ristorante | Hotel Modena*** Hotely, penzióny a reštaurácie
11111111111 Make-up, účes, beauty, fitness
Penzión CLUB M.K.M. Modra Hotely, penzióny a reštaurácie
Tatiana Gernátová Kušnírová Foto a video
Starejší, harmonikár a hudba na svadbu Hudba a zábava
Makeup&Hairstyle Make-up, účes, beauty, fitness
Dj na vašu párty.Posobnost po celom Slovensku Hudba a zábava
Diamond by S Make-up, účes, beauty, fitness
Poďme spolu tancovať - tanečná škola Hudba a zábava
SVADOBNÝ VEĽTRH Iné
Svadba Hudba a zábava
Horský hotel Mních *** Hotely, penzióny a reštaurácie
Video - Foto Štúdio Škerák Foto a video
FlorDeLuxe Kvety a dekorácia
Svadobné oznámenia Štúdio Škerák Oznámenia a tlačoviny
Foto a video
Svadobný odvoz Teslou Doprava
Svadobný obchod Štúdio Škerák Svadobný obchod
Masi&Mo Svadobný fotograf Foto a video
Anna Kulacs Foto a video
svadobné knihy Oznámenia a tlačoviny
Fotomato Foto a video
Video zo svadby.sk Foto a video

Fórum

Otvoriť diskusné fórum
Príspevok užívateľa Miska_foto
Ahojte nevestičky ???? máte záujem o fotostenu na svoju svadbu? Prenajímam na východe za výhodnú cenu. Tak píšte ????
Príspevok užívateľa Miska_foto
Ahojte nevestičky ????
Články > Zaujímavosti o svadbách > Servírovalo sa chutné jedlo a štipka mágie


Servírovalo sa chutné jedlo a štipka mágie

Servírovalo sa chutné jedlo a štipka mágie 


seriál s etnologičkou Katarínou Nádaskou (2)

Už máte vymyslené svoje svadobné menu? Nie? Tak sa možno inšpirujete v našom článku. Etnologička Katarína Nádaská porozpráva, čo sa voľakedy nosilo na svadobný stôl. Tradícia našich starých mám zmiešaná so súčasnými modernými kulinárskymi vychytávkami spraví práve z tej vašej hostiny nezabudnuteľný zážitok.

Slávnostný stôl stával v najväčšej miestnosti domu, ktorú družičky bohato vyzdobili. Pri stole platil pevný zasadací poriadok s čestným miestom vyhradeným pre novomanželov. Na stole pred nimi boli poukladané obradné predmety – stromček, obradný koláč, sviečka, jablko, neskôr kytica a torta s osobitnou dekoráciou (najčastejšie cukrové postavičky mladomanželov).Svadobná sviečkamala obradný charakter a používala sa aj v kostole. Podľa obyčaje plameň sviečky prezrádzal, aké bude manželstvo. Pokojný plameňpredpovedal pokojné a harmonické manželstvo, zatiaľ čo chvejúci sa plameň veštilbúrlivé spolužitie,“ popisuje Katarína Nádaská.

Svadobné hostiny trvali zvyčajne dva-tri dni. Prvý deň bola riadna svadobná hostina, na druhý deň symbolické a skromnejšie posedenie známe ako „popravky“ a na tretí deň šlo o „dojedanie“, kde boli pozvaní aj tí, čo sa nezúčastnili na svadobnej hostine. 

Hostina bola nákladná a máloktorá rodina by ju mohla zvládnuť vo vlastnej réžii. Preto ľudia, ktorí boli pozvaní na svadbu, posielali na znak svojho svoj súhlasu do svadobného domu pálenku, masť, múku, hydinu, vajcia, mäso a údeniny a podobnú naturálnu výpomoc na usporiadanie svadobnej hostiny. Cenná bola aj pomoc žien z príbuzenstva a susied pri varení a pečení,“vysvetľuje etnologička. Vzápätí dodáva, že na svadbu sa pripravovali jedlá, ktoré mali podľa ľudovej viery novomanželom zabezpečiť prosperitu, plodnosť a šťastie. Boli to teda rituálne jedlá a podávali sa na stôl sa podľa ustáleného poriadku. Ľudová viera im pripisovala magický význam:

Hydina a vajíčka- symbolizovali kolobeh života a pripisovala sa im plodonosná sila. Varené vajíčka alebo praženica sa na východnom Slovenska podávali novomanželom, ostatným hosťom ich neservírovali. 

Med- sladila sa ním svadobná kaša, pridával sa dokoláčov aj do pálenky, podával sa mladému páru, najčastejšie pri vstupe do ženíchovho domu. Mal mladomanželom zabezpečiť sladký, teda šťastný život. 

Jablko- zvyk podávať ho novomanželom súvisel s tým, že jablko sa pokladalo za prostriedok, ktorý mal podporiť plodnú silu. 

Kaša- jej rituálny význam spočíval v tom, že symbolizovala hojnosť a prosperitu. 

Svadobná hostina vždy začínala modlitbou a prípitkom, zvyčajne aj príhovorom starejšieho. No a ktoré jedlá boli podľa K. Nádaskej najrozšírenejšie v starších časoch? „Na svadbe sa podával pečený kohút alebo slepačia polievka, neskôr sa varila aj hovädzia polievka s mäsom a cestovinou. Ako hlavný chod sa servírovala kapusta s mäsom, pečené mäso zo zemiakmi či ryžou, dusená kyslá kapusta s vareným alebo pečeným mäsom, klobásky, jaternice, plnené mäsové pirohy, plnený kapustný list, huspenina, chrenová omáčka k varenému hovädziemu mäsu, chlieb. Veľmi častým svadobným jedlom najmä v podhorských a horských oblastiach bola varená kapusta a krúpy s kúskom mäsa.

Nasledujúcim chodom bolo suché múčne jedlo (obyčajne to boli rezance na masti), potom sa podávalo sušené ovocie. Jedlo sa zapíjalo najmä vínom a pálenkou.

Z tradičných koláčov treba najskôr spomenúť plné okrúhle alebo v tvare venca, obdĺžnika alebo podkovy. Ak si to mohla rodina dovoliť, piekol sa tzv. hlavný svadobný koláč, ktorý mal veľké rozmery. Podľa jednotlivých oblastí sa preň používalo veľa názvov – volali ho koláč, baba, brány, radostník, mrváň, vrtaň, calta, kuch, bosvan, poklona. Najväčšie mrváne dosahovali veľkosť vozového kolesa.Po skončení svadby sa delil medzi hostí.“

Spolu so svadobným koláčom sa piekli aj koláče nazývané vychytníky pre družičky a družbov. Mali im pomôcť, aby sa čoskoro vydali a poženili. Preto sa aj časť koláčov rozhadzovala medzi prizerajúcich sa divákov, ktorí ich mali chytiť. Okrem hlavného koláča sa piekli aj ďalšie kysnuté koláče, plnené makom, tvarohom a orechmi.

Postupom času samozrejme zo skladby jedálneho lístka rýchlo ubúdali archaické jedlá a prenikali náročnejšie chody, inšpirované reštauračnou, a vôbec mestskou kuchyňou. Napriek tomuto všeobecne rozšírenému javu však niektorí mladí ľudia chcú mať na svojej svadbe aspoň jedno tradičné regionálne jedlo, vďaka čomu sa darí udržiavať pri živote dávne recepty, ktoré sa predtým automaticky dedili z jednej generácie gazdín na druhú. 

(Si)

Foto: archív


Kalendár

December 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Ponuka profesionálov

Doprava
Šperky
Make-up, účes, beauty, fitness
Hotely, penzióny a reštaurácie
Kvety a dekorácia
Hudba a zábava
Obrad a hostina
Svadobný obchod
Foto a video
Organizovanie svadieb
Svadobné oblečenie a obuv
Svadobná cesta
Oznámenia a tlačoviny
Torty, nápoje, koláče
Iné

Ponuky profesionálov

133 €€
Timewise zázračná kolekcia 3D , Mary Kay
20,50 € €
2,70€
Sklenené svadobné oznámenie
5,70€
Svadobné víno
Svadobné šaty SL17008
Svadobné šaty 17010
Svadobné šaty SL20205
Svadobné šaty SL18012
Zobraziť ďalšie ponuky

Bazár

Zobraziť ďalšie inzeráty

Nahrávanie obrázkov

0%


Čakajte prosím...