Logo

Moderátor Roman Bomboš o svadobných zážitkoch a najhranejších skladbách

Moderátor Roman Bomboš o svadobných zážitkoch a najhranejších skladbách 

Moderátor Rádia Slovensko Roman Bomboš (47) má budík nastavený na štvrť na päť. Každé ráno vás s úsmevom zobúdza v éteri a dobrú náladu nestráca ani cez deň. A svadby? Okrem tých vlastných odmoderoval v priamom televíznom prenose Svadbu storočia a sprostredkoval nám tak emócie z najkrajšieho dňa princa Williama a vojvodkyne Kate, ale viaceré svadby aj odmoderoval „naživo“. 

Keď Roman spomína na profesionálne svadobné zážitky, spomenie si okamžite na tri príbehy. „Bol som svedkom na svadbe dobrej kamarátky, ktorá si brala svojho britského priateľa. Z obradnej miestnosti sme išli na svadobnú hostinu pešo cez centrum Bratislavy, kde práve prebiehalo kultúrne leto a na hlavnom pódiu na Hviezdoslavovom námestí bol práve veľký koncert. Kapelu som poznal, tak som vybehol na pódium, verejne spoza mikrofónu zablahoželal novomanželom a kapela im zahrala pesničku. Keď britskí hostia začudovane pozerali, tak som povedal, že som to pripravil špeciálne pre nich. Niekedy život umožní takéto náhodné, ale silné zážitky.“ Ďalší zážitok bol opäť na zmiešanej americko-slovenskej svadbe. Roman mal dojímavý príhovor, po ktorom prišiel za ním jeden zo svadobných hostí, Američan a hovorí mu americkou angličtinou: „Priateľu, neviem vôbec o čom si hovoril, ale bolo to neskutočne dojímavé!“ A tretí krát sa zabával, keď ho svadobní hostia z jednej svadby v tatranskej obci Žiar stretli asi mesiac po svadbe. Roman svadbu odmoderoval prezlečený za žiarskeho farára a tak keď ho hostia po čase stretli v Bratislave, pozdravili ho „Pochválen, pán farár!“ Moderátor musel dlhšie vysvetľovať, že naozaj nie je farár. Asi pôsobil hodnoverne...

S Romanom, ktorý je trojnásobným držiteľom ocenenia Zväzu autorov a interpretov pre Najlepšieho hudobného redaktora na Slovensku, sme samozrejme nevynechali ani rozhovor o svadobných pesničkách.

Vymenujte prosím 10 najhranejších piesní na svadbách?

Na najvyšších priečkach sú dve skladby. Louis Armstrong a What a wonderful world, tú som počul zatiaľ na každej svadbe, na ktorej som bol. A ešte Johann Strauss a jeho viedenský valčík Na krásnom modrom Dunaji. To je azda tá najväčšia klasika, akú si len na prvý svadobný tanec dokážete predstaviť. Z ďalších asi Elvis Presley – Can’t help falling in love, klasicka od Frankieho Valliho Can't Take My Eyes Off You. Z novšej, aj keď už takisto retro produkcie George Michael A Carelless Whisper a Angels od Robbieho Williamsa. No a zvyšné štyri: Jede jede mašinka od Maxim Turbulenc, to už v rámci tancovačky, Michal David a jeho Nonstop, Sladké mamení a Dlouhá noc od Heleny Vondráčkovej.

Chcú svadobčania viac slovenskú, alebo zahraničnú produkciu?

Svadobná tancovačka je zmes aktuálnej hitparády a najväčších hitov. Nikdy nechýba to, čo momentálne fičí, najmä zo slovenskej produkcie. A potom samozrejme dva najväčšie svadobné kulty – ABBA a Boney M. Svadobná tancovačka vlastne veľmi výrazne pripomína oldies párty.

Je nejaká skladba, ktorá je už svadobnou „hymnou“?

Všimol som si, že v posledných rokoch v rámci dídžejingu 80 percent svadobných dídžejov začína tanečné kolo pesničkou Heleny Vondráčkovej Sladké mámení. To je stávka na istotu, ktorá vyženie na parket všetky generácie. Potom je však dôležité aj udržať všetkých na tom parkete. Najhoršie je, keď dídžejovi začnú hostia fušovať do playlistu, každý chce, aby zahral to a ono. 

Prevládajú romantické, alebo rýchle pesničky?

Romantické pesničky prevládajú pri vstupe do miestnosti, ako podmaz pri večeri, pri prvom tanci a potom ako soundtrack na svadobnom videu. Väčšinou sa tancuje na rýchle tempo a slaďáky potom prichádzajú až po polnoci.

Ovládajú ľudia slová naspamäť?

Snažia sa. Pri zborových spievaných refrénoch potom dochádza k zaujímavým slovným spojeniam. Pamätám si svadobné kapely, ktoré mali na nástrojoch položené texty piesní vo fonetickom prepise. A tak Boney M zvládli namiesto originálu: „Brown Girl In The Ring...“ asi takto: „Báv dáv in d vin, saaa lalaaa lala“. A je známa historka, ako jeden týpek chodil stále za kapelou a pýtal sa, či vedia hrať icbinu. A z tej sa napokon vykľul Beatles – It s been a haaard days night! 

Ako sa mení repertoár obľúbených svadobných pesničiek, akým smerom?

Kopíruje život. Nové hity sú súčasťou našich životov a vkĺznu aj do svadobného repertoáru dídžeja. Ten by si však vždy mal uvedomiť, že nie je na nejakej špeciálnej žánrovej party a že aj vekové zloženie je rôznorodé. Babičky a dedkovia sa tiež musia zabaviť, takže aj ľudovkové tanečné kolo netreba vynechať. A ideálne je, keď je svadobná miestnosť inde ako tanečná, stačí, keď sa do nej len prejde dverami, ale to zaručí, že nielen počúvate muziku a tancujete, ale sa rodina môže aj porozprávať.

(MK)

Foto: archív R. Bomboša