Logo

Nech vám prinesu perly šťastie

Nech vám perly prinesú šťastie!

Nie sú určené na každý deň. Ide o základné pravidlo, ktoré platí o perlách. Či už navlečené na niti, alebo vsadené do drahých kovov sú elegantnými šperkmi a so správnym outfitom sú dokonca slávnostné. Sú teda dokonalý doplnok pre nevestu.

Ak sa držíte zásady, milé dámy, že vo váš svadobný deň budete mať na sebe okrem iného aj niečo darované, alebo požičané, a budú to práve perlové šperky, ktoré už niekto nosil, mali by ste si ich vopred skontrolovať. 

Perly sú často navlečené na hodvábnej perlovej niti. Niť je organicky materiál, ktorý sa veľmi rýchlo opotrebováva a hrozí, že sa roztrhne. Preto by sa malo približne každé dva roky u klenotníka kontrolovať či je niť dostatočne pevná. Ak nie, perly by sa mali znova previazať na novú. Pri tomto úkone ich odborník vyčistí, odmastí a potom znova pôsobia ako nové,“ vysvetľuje klenotník Andrej Záhumenský. 

Ak vám teda odborník poradí previazať ich, požiadajte ho, aby perly zároveň uzlíkoval. Uzlíky za každou jednou perlou totiž zabraňujú ich vzájomnému obtieraniu a teda znehodnocovaniu. Uzlíkovanie má ešte jeden význam – ak sa niť predsa len roztrhne, uvoľní sa len jedna perla. Ostatné zostanú na šnúrke, nerozkotúľajú sa po zemi a svadobčania ich nebudú musieť zbierať.

Klenotník ďalej hovorí, že perly nemajú rady kyslé a agresívne prostredie: „Treba ich chrániť pred parfumom, krémami a v rámci údržby je dobé oplachovať ich vo vlažnej vode. Taktiež sú háklivé na mechanické poškodenie a preto ich odporúčam uskladňovať v krabičke, zabalené v handričke. Nemajte ich odložené pri iných šperkoch, pretože sa celkom určite poškriabu a takéto poškodenie už opraviteľné nie je“. Perly zbytočne nevystavujte chémii. Keď už príde váš deň D, nezabudnite, že najprv si treba nalakovať vlasy a až potom zapnúť perlový náhrdelník a náušnice. 

Ceny perlových šperkov sú rôzne, závisia napríklad od kovu, do ktorého sú vložené. Každá konkrétna perla má iný pôvod a parametre, ktoré určujú jej hodnotu. Je však úplne jedno, z akej cenovej kategórie váš šperk pochádza, pretože ak by perly nespĺňali isté kritériá, skončili by rozdrvené na jemný prášok a následne v kozmetických prípravkoch. Napríklad v balzamoch na pery a krémoch na zjemnenie pokožky. 

O perlách sa hovorí, že sú večné. V Oriente sú symbolom dlhovekosti a miestni veria, že v podobe darčeka prinesú lásku a šťastie. Jeden mýtus o perlách hovorí ako o slzách bohov. Mali by byť dokonca znakom čistoty, symbolom lásky, úspechu a šťastia. Tak teda veľa šťastia na vašej spoločnej ceste životom!

AK

Foto: shutterstock