Niekto s tým musel začať
Svoje prvenstvá majú aj veci, spojené so svadbou. Sú modifikované, prispôsobené dnešnej dobe, ale s perfektnými nápadmi prišiel už niekto naozaj veľmi dávno. Nápady sa uchytili a prežili celé generácie.
Na kráľovskej svadbe v Anglicku, keď si Kate brala princa Williama, bola ozdobou nevesty aj „anglická kvapka“. Svadobná kytica, v tomto prípade z konvaliniek, mala špecifický tvar a to, že si ju Kate zvolila, určite nikoho neprekvapilo. Robia to tak nevesty na kráľovskom dvore už celé generácie. Prvá svadobná kytica vznikla zhruba v 15. storočí práve v Anglicku a nazvali ju „anglická kvapka“. Špeciálne ju uvili, podobne ako veniec. Prvá žena, ktorá anglickú kvapku povýšila na svadobnú kyticu, bola v roku 1589 Anna Dánska, manželka Jakuba I. Stuarta, syna Márie Stuartovej. Odvtedy je súčasťou každej kráľovskej svadby na anglickom dvore. No a odtiaľ sa rozšírila aj ďalej a milujú ju aj naše nevesty.
Z vyšších spoločenských kruhov pochádzajú aj biele svadobné šaty. V prvej polovici 19. storočia si ich na seba dala kráľovná Viktória. No namiesto obdivu nimi pobúrila jej spoločenskú vrstvu, pripadali im príliš fádne a jednoduché, čo sa šľachte nehodilo. Ich postoj však išiel do úzadia a biela je dodnes najžiadanejšou farbou šiat pre nevesty.
Vyryté mená, odkazy a dátumy na vnútornej strane prstienkov tiež nie sú výmysel súčasných zlatníkov. Robili to aj v starovekom Ríme. No a obrúčky a zásnubné prstene, aj keď majú ďaleko od dnešných luxusných šperkov, treba hľadať zas v starovekom Egypte. Podľa encyklopédií, v tej dobe bol prsteň oveľa jednoduchší a mal predovšetkým symbolický význam. Tvar kruhu znamená nekonečnosť, inak povedané, symbolizoval nekonečnú lásku budúcich manželov.
foto: ARANZMANY, Kvetyk.family, Katka a Katarina Komendova, Dekori, Kvetinárstvo Plantea,