Logo

O bublinkách v pohári

Už chladíte šampanské? Správne. Výnimočné príležitosti si pýtajú bublinky. Či už je to posledný deň v roku, prvý v tom novom, skrátka niečo, čo sa nedeje každý deň. Sem sa celkom iste rátajú aj zásnuby a svadba. 

Skrátka slávnostný okamih sprevádza prípitok s bublinkami. Podčiarkne slávnostnú atmosféru. Málokedy sa v našich končinách otvára pravé šampanské. Zvykli sme si, že si namiesto neho volíme ľahké šumivé vína a je to úplne v poriadku. 

Bublinky vo vysokých štíhlych pohároch alebo v guľatých plochých miskách na stopke odmietne len málokto. A tí, čo si usrknú len symbolicky, tvrdia, že tie bublinky im „udrú do hlavy“. Tu treba povedať, že je to pravda. Oxid uhličitý v šampanskom spôsobuje, že sa alkohol vstrebe do nášho krvného obehu rýchlejšie. Ale veď kto hovorí, že „šampanské“ sa pije ako limonáda, však?

Apropo bublinky. Je ich vždy plná fľaša. Ale koľko ich tam vlastne je? Že vám nikdy táto otázka nenapadla? Vedcovi Billovi Lembeckovi áno. Rôznymi výpočtami prišiel na to, že vo fľaši s objemom 750 ml je približne 49 miliónov bubliniek. Výpočtami ho tromfol ďalší vedec, Bruno Dutertre, ktorý skonštatoval, že vo fľaši šampanského sa môže nachádzať až 250 miliónov bubliniek. 

Bez ohľadu na uvedené výpočty, dôležité je - pri slávnostnom okamihu a štrngnutí si niečo priať. My vám prajeme, aby bol nový rok 2021 pre vás tým naj. A je úplne jedno, koľko bubliniek vo fľaši, z ktorej práve nalievate, je. 

Na zdravie!

autor: MK, Svadbainfo redakcia

zdroj foto: HUBERT SEKT