Logo

Poviete „áno“ pod Vianočnou hviezdou?

Saturn a Jupiter konjukcia 21.12.2020

Požiadate o ruku pod vzácnou Vianočnou hviezdou, žiariacou vysoko na oblohe? Unikátne! Tri dni pre Vianocami sa chystá totiž jedinečná príležitosť. Niečo takéto mali možnosť ľudia vidieť naposledy pred 800 rokmi.

„Pár dní pred Vianocami sa na nočnej oblohe objaví veľmi jasný objekt, ktorý astronómovia nazvali „Vianočnou hviezdou“, pretože sa objavuje pred najväčšími sviatkami v roku. Vzácny jav na oblohe však nie je hviezda, ale spojenie Saturnu a Jupitera – dvoch najväčších planét slnečnej sústavy“, píše sa na stránke imeteo.sk Podľa tohto portálu, zo Zeme budú tieto dve planéty tak blízko pri sebe, že sa budú javiť ako jeden jasný objekt, ktorý sa na oblohe „spojí“ do jedného bodu.

Toto vzácne spojenie Saturnu a Jupitera nastane 21. decembra.

Dvojica planét sa objavuje na oblohe vedľa seba priemerne každých 20 rokov, ale len výnimočne sú tak blízko seba, ako to bude práve v spomínaný dátum. Naposledy boli tieto dve planéty takto blízko v roku 1226. 

No a podľa čoho Vianočnú hviezdu na oblohe spoznáme? Podľa meteorológov to bude veľmi ľahké: okrem Mesiaca to bude najjasnejší objekt na oblohe.

Svadbainfo (MK)

foto: space.com , Otago Daily Times, TimeAndDate.com  Dnes24.sk