Logo

Prvý svadobný tanec

Prvý svadobný tanec

Stojíte na parkete a oči máte len jeden pre druhého. Váš prvý svadobný tanec je skutočne iba jeden. Ako z neho urobiť zážitok pre mladomanželov aj hostí? Objavte v sebe vaše tanečné JA. Prečítajte si rozhovor s majiteľkou tanečnej školy Poďme spolu tancovať a dozviete sa tipy ako na to.  

Predstavte sa nám. Ako ste sa dostali k tancu?

Volám sa Andrea Zelinková a som majiteľkou a lektorkou tanečnej školy Poďme spolu tancovať v Bratislave. K tancu som sa dostala ešte na základnej škole. Na začiatku to bola voľnočasová aktivita, neskôr prišli prvé súťaže a postupne sa z toho stala láska na celý život. Tancu sa venujem už viac ako 20 rokov. Keď nad tým rozmýšlam, väčšinu svojho života som pretancovala. Odtancovala som mnoho tanečných súťaži, tanečných a divadelných show a momentálne sa tancu venujem ako lektorka. Učím ľudí, že tanec nie je len o krokoch, ale je v ňom veľa radosti, vzájomného porozumenia, vášne, slobody.

Čo pre vás znamená prvý tanec mladomanželov?

Z môjho pohľadu je prvý mladomanželský tanec moment, ktorý by si mali užiť najmä ženích s nevestou. Je to prvý krát, čo spolu tancujú ako manželia, ako muž a žena. Verím, že to má byť chvíľa, ktorú si vychutnajú a budú na ňu s radosťou spomínať.

Kto zvykne byť iniciátorom pre nácvik choreografie? Nevesta alebo ženích?

Väčšinou ma kontaktujú ženy, ale ostatné veci, ako výber hudby, počet lekcií a podobné záležitosti zvyknú riešiť snúbenci spoločne. Mala som dokonca už aj klienta, ktorý sa prišiel naučiť tancovať, aby mohol na svadbe prekvapiť nevestu.

Aké sú najčastejšie požiadavky snúbencov? Čo im ponúkate?

Budúci manželia mnohokrát netušia, čo vlastne od hodín tanca čakať.. Chcú sa naučiť tancovať alebo lepšie povedané, chcú prežiť ten svadobný tanec. :-) Ak to je takto, zvyknem sa s nimi pred prvou hodinou porozprávať, dať im nejaké možnosti. Všetko je o vzájomnej dohode. Sú veci, ktoré si postupne ujasňujú počas prípravy a na začiatku mnohokrát ani netušia, čo všetko sa dokážu naučiť. Mnoho budúcich manželov si myslí, že svadobný tanec musí byť buď klasický slaďák, valčík alebo nejaký vtipný tanček ktorý videli na internete. A mnohokrát sa im ani jedna možnosť nepáči. Prvý tanec môže byť jednoduchý, elegantný, pekný a najmä taký, že si ho manželia užijú.

Ako by mali vyberať pieseň? Prichádzajú s konkrétnou piesňou už na prvé stretnutie, alebo im s výberom pomáhate a prispôsobujete ho tanečným schopnostiam?

Hudba je pri tanci veľmi dôležitá. Okrem toho, že určuje rytmus, odovzdáva aj emócie a pomôže tancujúcim naladiť sa. Sú piesne, na ktoré sa tancuje jednoduchšie, ako aj také, v ktorých je zložitý rytmus a chce to viac tréningu. Ak majú klienti záujem sa poradiť, poviem im svoj názor a odporúčanie a rada im pomôžem pri výbere piesne. Ale ak majú jasnú predstavu, na akú pieseň chcú tancovať, spája sa im s peknými spomienkami, urobím všetko pre to, aby boli spokojní. Je to predsa ich svadobný tanec, ktorý má byť naplnením ich predstáv.

Koľko času odporúčate na prípravu? 

Príprava je veľmi individuálna, záleží od toho, koľko času chcú tanečným hodinám venovať, nikdy ich do ničoho netlačím. Takisto však nikomu nesľubujem zázraky po 1-2 hodinách. Treba to prispôsobiť aj schopnostiam jednotlivých párov a ich povahe. Sú páry, ktoré potrebujú byť perfektne pripravené, niektorí klienti sú spokojní, keď majú zvládnutých zopár krokov.

Máte nejaký špeciálny tip, ktorý prípravu na svadobný tanec snúbencom uľahčí?

Mojím odporúčaním všetkým párom je, že prvý svadobný tanec je ich. Oni majú byť tí, ktorí si ho užijú a vychutnajú a má byť taký, aby boli spokojní a tancovať jeden pre druhého. Aj to sa však treba naučiť. Ale mnohokrát to uľahčuje nielen prípravu, ale aj samotný tanec v deň svadby.

Prvý tanec je pre mnohých strašiak. Dokážete naučiť pár vniesť do tanca emóciu namiesto stresu, alebo sa to naučiť nedá?

Tanec je mnohokrát strašiak a najmä pre mužov. Teší ma však, keď vidím, ako sa ich prístup zvykne po pár hodinách meniť. Pre mňa je tanec najmä o vzájomnom kontakte muža a ženy, o tom ako to v páre funguje a o emóciách. Kroky je samozrejme potrebné sa naučiť, ale pokiaľ do nich nedajú kúsok seba, je to len cvičenie. Na hodinách venujeme dostatok času tomu, aby pochopili, ako fungovať v páre. Ako má muž viesť svoju partnerku a takisto, ako mu má žena dovoliť zaviesť ju. Keď toto zvládnu, objavia v tanci oveľa viac, ako len kroky. Potom je to zábava a hra.

Zvyknú sa tanečníci ku vám vracať aj po svadbe?

Mnoho párov sa zvykne po svadbe zastaviť, povedať mi, ako to dopadlo alebo pošlú fotografiu. Veľmi ma teší, keď počujem, že aj vďaka príprave so mnou si svoj veľký deň užili a tanec, aj zvyšok svadby dopadol nad ich očakávania. Niektorí si prídu neskôr zatancovať, prídu na tanečné kurzy alebo pošlú svojich priateľov.

Pamätáte si nejaký konkrétny okamih, tanečnú choreografiu, alebo pár, na ktorý rada spomínate?

Je veľa párov, ktoré si pamätám aj dlho po svadbe. Veľmi rada sledujem tú premenu, ktorá sa počas hodín udeje. Mnoho z nich príde s názorom, že sú tanečné antitalenty a nakoniec sú schopní si tanec užiť a tešiť sa z neho.

Čo by ste poradili tanečným antitalentom a ľuďom, ktorí o sebe tvrdia, že nemajú hudobný sluch?

Ja sa vždy smejem a vravím, že keby všetci vedeli tancovať, nemala by som čo robiť. :-) S tancom je to ako s čímkoľvek iným, čo ste sa nikdy predtým neučili. Či je to nový šport, jazyk alebo kreatívna činnosť. Zo začiatku to chce trošku trpezlivosti a času. Ale minimálne základy sa vie naučiť každý.

Prvý svadobný tanec je skutočne iba jeden. Prajem vám, aby bol VÁŠ. Aby bol výnimočný a vo vašich očiach dokonalý! Aby ste ho nechceli len prežiť, ale aby ste si tých pár minút užili. Aby sa vám objavil úsmev na perách, keď si aj po rokoch vypočujete pieseň, na ktorú ste prvýkrát tancovali ako manželia. Verím, že aj vďaka tomuto rozhovoru nájdete istotu v tanečných krokoch a pretancujete nielen svadobný deň aj celý spoločný život.

Text: Andrea Bártová 

Foto: archív tanečnej školy