Logo

Viete prečo to tak v skutočnosti je?

Na svadbe má všetko svoj pôvod. Objednávame kyticu, zháňame obrúčky aj dokonalé doplnky k oblečeniu. Už neskúmame dôvod, mnohé veci berieme tak, že skrátka k obradom patria.

Prečo má nevesta v rukách kyticu?

Lebo mágia... Voľakedy sa verilo v mágiu kvetov a tak sa do svadobných kytíc pridávali lúčne kvety, no aj obilie, bylinky, dokonca zeleninové kvety. 

Prečo má nastávajúca mladá pani závoj? 

Lebo duchovia... V minulosti mal nevesty ochrániť pred zlými duchmi, to bol absolútne postačujúci dôvod na to, aby to každá dodržiavala. To že bol závoj noblesný a romantický, nebolo vôbec podstatné. i závoj? 

Prečo má nevesta občas závojom zahalenú aj tvár?

Lebo cudnosť... Kedysi všetci vsádzali na nevestinu cudnosť a závoj skryl jej tvár pred ženíchom a to až po prvý manželský bozk. Takže spočiatku fakt nešlo o štýlový doplnok outfitu.

Prečo niekedy ženích nemá motýlika?

Lebo povery... Bolo nemysliteľné, aby si pred pár desiatkami rokov dal ženích motýlika. Ich drahé polovičky by im to nedovolili ani náhodou. To bola ich poistka, aby im milý na poslednú chvíľu neuletel. 

Prečo sú obrúčky väčšinou zo zlata?

Lebo zákaz... Platinové prstene boli počas 2. svetovej vojny zakázané z pragmatického dôvodu: tento vzácny kov potrebovali na svoje využitie v zbrojárstve. A tak sa obrúčky začali vyrábať zo zlata, prípadne zo striebra. 

Foto a Video: Roland Frajka Photography, Weddingfilms, Michal Lukac Photography, Dušan Škaritka Lauraproductions, Laura Gold